NORRKÖPING
Sveriges landslagskapten i fotboll är på blixtvisit i Norrköping.
Olof Mellberg fick skriva autografer åt hundratals barn på sportscampen.
Men snart är semestern slut för västgöten, som redan på torsdag återvänder till Aten för att förbereda sig för höstens viktiga matcher.
- Ja, det blir spännande. Olympiakos är direktkvalificerade till Champions league och vi behöver inte spela massa störande kval. Dessutom har vi landslaget och EM-kvalet, påpekar Olof Mellberg, som lämnade allsvenskan redan 1998.
Han har spelat i de tre stora europeiska ligorna. För Racing Santander i Spanien, Aston Villa i England och för Juventus i Italien.
Sedan två år tillbaka är han emellertid "grek".
- Och vi trivs väldigt bra i Aten. Visst märker man av landets ekonomiska kris men folket är generösa och supportarna lojala mot klubben.
Sveriges landslag kämpar om en plats i EM-slutspelet nästa år.
- Jag tycker att vi har ganska goda chanser att ta oss dit, förmodligen som tvåa i så fall.
Får vi någonsin se Olof Mellberg i allsvenskan igen?
- Det vet jag inte! Kanske.
Som tränare?
- Som det känns nu kan jag tänka mig att fortsätta jobba inom fotbollen efter karriären men om det blir som tränare eller inte, det vet jag inte.