Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Oenig rätt friar för barnvåldtäkt

Han dömdes till två års fängelse för barnvåldtäkt. Nu har en oenig Göta hovrätt friat mannen som har sökt 100 000 kronor i skadestånd av staten.

Dömdes för barnvåldtäkt i tingsrätten men frias i hovrätten.

Dömdes för barnvåldtäkt i tingsrätten men frias i hovrätten.

Foto: Henrik Montgomery/TT

NORRKÖPING2018-07-02 07:00

28-åringen dömdes i Norrköpings tingsrätt till två års fängelse för våldtäkt mot barn och skulle betala 115 000 kronor i skadestånd till den 13-åriga flickan som enligt anhöriga är betydligt mindre mogen än en jämnårig.

Domen överklagades och en oenig Göta hovrätt friade mannen.

– För en fällande dom i ett mål om sexualbrott krävs, liksom i brottmål i övrigt, att domstolen finner det ställt utom rimligt tvivel att den tilltalade har gjort sig skyldig till det som åklagaren gjort gällande, skriver hovrätten.

En huvuduppgift i sådana mål är, menar rätten, att bedöma målsägandens trovärdighet och tillförlitligheten i hennes uppgifter.

Offret som var 13 år vid händelsen har en lättare utvecklingsstörning och har därför hörts endast en gång av polisen. Det hon berättade då var, enligt alla parter, mycket trovärdigt, detaljerat och levande. De personer som slog larm menar att hon inte har förmågan att hitta på de händelser och detaljer hon berättat om.

Flickan berättade inte om de sexuella övergreppen förrän långt senare  – cirka ett år efteråt. Det här är dock i sig inte anmärkningsvärt, enligt hovrätten. Men ”det inverkar negativt på värdet av den stödbevisning som åklagaren har åberopat”.

Hovrätten menar till exempel att det saknas uppgifter om offrets ”initiala reaktioner efter det att hon ska ha blivit utsatt för det som åklagaren har påstått”.

Göta hovrätt framhåller att det inte finns någon anledning att misstro flickan. Men ”det räcker inte med att hon framstår som trovärdig eller att hennes berättelse i sig har ett högt bevisvärde”, skriver hovrätten.

– I det här fallet vinner inte hennes berättelse ett sådant stöd att det kan anses vara ställt utom rimligt tvivel att det har gått till på det sätt som åklagaren gjort gällande. Åtalet ska därför lämnas utan bifall.

En av fem personer som deltog i hovrättsbeslutet var skiljaktig. Hon ansåg, precis som Norrköpings tingsrätt, ”att gärningen ska bedömas som våldtäkt mot barn”. Men hon blev nedröstad.

Förutom att den 28-årige mannen frias helt från brott så slipper han även betala skadestånd till flickan.

Nu ansöker han om ersättning från staten för tiden – totalt 3,5 månad – som han satt frihetsberövad misstänkt för barnvåldtäkt. Han släpptes fri från häktet först när den friande domen kom.

Han vill ha 100 000 kronor för det lidande han utsatts för under de månader han satt inlåst.

– Det har varit särskilt påfrestande eftersom den åtalade gärningen avsåg en målsägande i hans närhet, skriver hans advokat till Justitiekanslern, JK.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om