Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Oacceptabel brist på yrkesförare"

Trots att regionen satsar på logistik råder det stor brist på yrkesförare och utbildningsplatser.
- Det är alldeles oacceptabelt att det bara utbildas 80 elever per år, när behovet är 300, säger Jan Owe-Larsson (m) styrelseordförande i Regionförbundet Östsam.

Norrköping2007-02-01 06:00
Branschrådet bedömer att 300-400 yrkesförare per år behöver rekryteras i länet. Men i dagsläget utbildas bara ett 80-tal, främst i Norrköping.
- Vi inom Regionförbundet Östsam tar på oss att driva frågan om en utökning av antalet platser. Det kan bland annat ske genom ökad samverkan mellan kommunerna, säger Jan Owe-Larsson.
En ny gymnasieutbildning har tillkommit i Motala för att motverka bristen på yrkesförare. Skolan samarbetar med åkerier och slipper på så sätt investera i lastbilar för miljonbelopp. På några år har utbildningen vuxit från tre till 16 platser och nu arbetar även Norrköping för att införa denna utbildningsmodell.
Bristen på yrkesförare uppmärksammades på ett seminarium om transportutbildningar i Linköping på tisdagen. Bakom seminariet stod Länsarbetsnämnden, Regionförbundet Östsam, transportorganisationen TYA och Branschrådet Logistik.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om