Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ny målvakt klar för Vita Hästen

Jesper Samuelsson och Vita Hästen är överens om en förlängning.
24-åringen har skrivit på ett nytt avtal som gäller ett plus ett år.
Emil Alengård däremot har bestämt sig för att lämna.

Jesper Samuelsson (till höger) gjorde ett mål och ett assist i segermatchen mot Vimmerby.
Arkivfoto: Janne Forsby

Jesper Samuelsson (till höger) gjorde ett mål och ett assist i segermatchen mot Vimmerby. Arkivfoto: Janne Forsby

Foto: Janne Forsby

NORRKÖPING2013-05-07 14:59

Det händer en hel del i Vita Hästen.

I dag meddelar klubben att Jesper Samuelsson blir kvar även över nästa säsong.

– Jesper är en toppspelare i division 1 och kommer likt föregående år i klubben vara en av våra viktigaste spelare kommande säsong, säger Fredrik Jensen, VD.

"Sama" som valdes till kapten inför årets säsong noterades för 49 poäng (15+34) på 50

Även han har accepterat att spela i Vita Hästen med en reducerad lön.

– Det är en fantastik förmån att ha norrköpingskillar i laget likt Jesper och Linus (Näsström) som visar ett otroligt stort hjärta för klubben i en tuff situation, tycker Jensen det nya avtalet.

En som inte kommer överens med Vita Hästen är Emil Alengård.

- Vi har inte lyckats enas om ett avtal som Emil är tillfreds med och går därför skilda vägar. Klubben har sträckt sig så långt den bara kan vad det gäller erbjudandet till en spelare i vår tredjefemma men tyvärr hade spelaren högre krav och har valt att tacka nej, fortsätter Fredrik Jensen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om