Moderata kärnfrågor: Jobb och bidrag
- Många av våra över 500.000 förtidspensionärer måste komma i arbete igen! Och det här med jobb och bidragsystemet blir en viktig valfråga för oss, sa moderaternas partiledare Fredrik Reinfeldt, när han gästade Norrköping och Rotary västras middagsmöte igår i Paraden.
Moderatledare på bettet när det gäller frågor som rör jobb och bidragssystemet. FOTO: SCANPIX (arkiv)
Foto: Fotograf saknas!
- Jag vägrar acceptera att dessa drygt 500.000 människor som är förtidspensionärer, inte ska kunna börja jobba igen. Kanske inte i sitt gamla jobb och kanske inte lika mycket som tidigare, men något jobb och någon tid ska de flesta kunna klara.
Två stora valfrågor
- Och det här med jobb och bidragsförmåner tror jag blir de två stora frågorna i valrörelsen 2006 istället för de traditionella skola, vård och omsorg.
- Betänk att dessa 500.000 människor kostar samhället cirka 100 miljarder kronor per år, så förstår man att det kan vara ont om pengar till andra saker i samhället, trots att vi får in så mycket skatteinkomster i Sverige, menade Fredrik Reinfeldt.
- Lägg därtill alla som är i arbetsmarknadsåtgärder hos AMS och sjukskrivna, så är vi uppe i cirka 1,3 miljoner arbetslösa svenskar ihop med förtidspensionärerna och det här kostar samhället enorma summor i bidrag.
- Om vi kan få fler i arbete, kan vi minska bidragen och sänka skatten. Då lönar det sig också för arbetslösa och lågavlönade att ta extrajobb för att dryga ut sin inkomst och inte som idag, när det i princip inte lönar sig att extrajobba på grund av de höga skatterna.
Ett bidrag kan dock Fredrik Reinfeldt tänka sig:
- Ja, en morot till företagen att sänka arbetsgivaravgiften för de förtidspensionärer som man anställer. Här kan man tänka sig att om någon varit förtidspensionär i två år, så sänker staten arbetsgivaravgiften lika länge, för att underlätta anställningen.
Cynisk och hårdför?
- Många anser nog att jag låter väldigt cynisk och hårdför taktiker med det här resonemanget, bara för att locka fler väljare att rösta på moderaterna. och visst vill jag ha fler röster, men min utgångspunkt är den mänskliga, menade Fredrik Reinfeldt. Att varje människa tar fram sin egen inneboende kraft, för att därigenom växa som människor.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!