Misslyckad kupp mot hans MC-butik
Klockan 00.16 gick larmet hos Kahrles MC på Fjärilsgatan. Två minuter senare var väktare på plats. Då hade för-övarna redan försvunnit.
Skadade motorcyklar på rad när Peter Kahrle tvingas se förödelsen efter en misslyckad "smash and grab". Foto: Titti Olovsson
Foto:
- De har varit inne i butiken och försökt ta sig ut den vägen, men alla våra dörrar är gallerförsedda, så det misslyckades, säger Peter Kahrle.
Förra veckan blev Kahr-les MC bestulna på en motorcykel, men vid det tillfället såg de när den stals och larmade polisen.
- Vi följde själva efter också och polisen lyckades då få fast tjuven, säger Peter Kahrle.
Kriminella gäng
I det fallet rör det sig enligt uppgift om en av de personer som ingår i den nu pågående vapenhärvan och gängbråket. Det finns misstankar om att det den här gången också rör sig om personer med anknytning till de kriminella gängen.
Utanför butiken står nio motorcyklar uppradade til ett värde av drygt 500 000 kronor. Samtliga har skadats vid inbrottet.
- Sen finns det fler motorcyklar innanför som också har skadats, säger Peter Kahrle.
Tidigare har man bara haft vanliga larm, men nu kommer man att installera kameraövervakning av samtliga lokaler.