Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Mest smakfulla hade varit att stänga av honom säsongen ut"

Troja/Ljungbys Joakim Nettelbladt har fått sitt straff av disciplinnämnden – och kan vara tillbaka i spel mot Vita Hästen innan kvalseriens slut.– Det mest smakfulla hade varit att slippa se honom på en hockeyplan mer den här säsongen, säger Fredrik Jensen.

Troja/Ljungbys buse i söndgens match i Himmelstalundshallen.

Troja/Ljungbys buse i söndgens match i Himmelstalundshallen.

Foto: Robert Svensson

NORRKÖPING2014-03-19 16:39

Timmarna innan Vita Hästens svåra bortamatch mot Kallinge–Ronneby kom disciplinnämndens besked.

Efter att tittat på videoklipp och lyssnat på yttranden från Joakim Nettelbladt så beslutas det att Troja/Ljungbys spelare stängs av fram till 1 april efter den våldsamma tacklingen på Markus Gunnarsson som fick en kraftig hjärnskakning och fick säsongen förstörd.

– Att han (Nettelbladt) kan vara tillbaka när vi möter Troja borta (3 april) känns sådär. Det bäddar för en tråkig stämning på isen och läktaren, säger Fredrik Jensen.

Vita Hästens VD reagerade starkt när Gunnarsson sänktes på ett brutalt sätt i söndagens match i Himmelstalundshallen och hade gärna sett att Joakim Nettelbladt hade stängts av säsongen ut.

– Generellt tycker jag att man ska skärpa straffen för tacklingar mot huvudet. Det mest smakfulla hade varit att slippa se honom på en hockeyplan mer den här säsongen, fortsätter Fredrik Jensen.

Kommer ni överklaga?

– Jag är ingen expert på sånt här, jag vet inte vad det finns för möjligheter. Det är bara att acceptera men min personliga åsikt är att Nettelbladt inte ska spela mer. Vi kommer inte att lägga mer energi på det här nu, svarar Jensen.

I disciplinnämndens utlåtande står det att läsa: "Motspelaren var helt oförberedd på att bli tacklad och hade ingen möjlighet att skydda sig. Joakim Nettelbladt hade även lätt kunnat undvika att utdela tacklingen. Enligt Disciplinnämndens bedömning var tacklingen mycket farlig och respektlös. Den ska därför rendera i en kännbar avstängning för Joakim Nettelbladt. Nämnden beaktar även i straffskärpande riktning att Joakim Nettelbladt vid ett tidigare tillfälle under denna säsong ådömts en avstängning för tackling mot huvudet. Disciplinnämnden anser att påföljden ska bestämmas till totalt elva matchers avstängning, varav fem matcher omvandlas till böter."

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om