Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mejla - må bättre

En studie inom klinisk psykologi vid Linköpings universitet ska undersöka möjligheten att behandla depression med hjälp av e-post.

NORRKÖPING2005-02-16 06:00
Gerhard Andersson, professor i klinisk psykologi vid Linköpings universitet, LiU, leder studien, där deprimerade via e-post ska samtala med en terapeut.
- Vi vänder oss till människor med milda eller måttliga depressioner, säger han.
Gerhard Andersson, som kom till Linköping från Uppsala för ett år sedan, har tidigare undersökt hur självhjälp via internet kan användas för människor med sömnsvårigheter och tinnitus. Studierna har slagit mycket väl ut.
- Vi är pionjärer i världen. Vi satte i gång i slutet av 90-talet. Internet började sprida sig rejält i mitten av 90-talet.
Sedan internet blev en del av vår vardag söker många människor information via nätet, inte minst hälsorelaterad information.

<B>Fler studier på gång</B>
I självhjälpsstudierna har deltagarna fått material att läsa och uppgifter att utföra. I den nu aktuella studien ska man jämföra det med en mer skräddarsydd behandling, där deltagare får kontakt med en terapeut via e-post. Blivande psykologer vid LiU medverkar i studien.
Nu har anmälningstiden gått ut för intresserade deltagare.
- Vi har fått så många vi behövde, ca 90 stycken. Vill man kan man anmäla sitt intresse för kommande studier, om sociala rädslor och paniksyndrom, säger Gerhard Andersson.
Intresserade kan gå in på hemsidan www.studie.nu.
Gerhard Andersson ser behandling via internet som ett möjligt framtida komplement till den hårt belastade primärvården. Det sparar resurser och når fler, som av geografiska skäl har svårt att få kontakt med en terapeut eller som av andra skäl inte kommer sig för med att kontakta vården.
Terapiformen finns redan idag i andra delar av världen, där man via internet kan köpa sig kontakt med en terapeut.
- Vi vill undersöka hur bra det är, säger Gerhard Andersson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om