Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Livsfarlig badplats" har inte åtgärdats

Det råder förbud att bada från ­bryggan ut i Strömmen vid Himmelstalundsbadet. Ett förbud som gällt i många år. Men först nu varnar kommunen med skyltar vid badplatsen.




Det råder förbud att båda beträda bryggan och bada i Strömmen vid Himmelstalundsbadet.

Det råder förbud att båda beträda bryggan och bada i Strömmen vid Himmelstalundsbadet.

Foto: Sören Boström

NORRKÖPING2019-07-10 14:00

– Som det ser ut idag, är det absolut förbjudet att bada från den gamla bryggan, säger Maria Modig, tillförordnad kultur- och fritidsdirektör.

– Bryggan är helt enkelt i för dåligt skick för att använda numera och det finns ingen säkerhetsutrustning där, eftersom bryggan är avstängd och förbjuden att beträda.

Orsaken till att debatten kom upp nu igen, var att en badplatsröjare sa till Radio Östergötland, att det var rent livsfarligt att bada vid den här bryggan. Men ännu, trots att det påtalats i flera år, har platsen inte spärrats av eller bryggan lagats. Den varningsskylt som sitter på plats ska dessutom ha satts upp först efter att Sveriges Radio Östergötland bett kommunen kommentera varför det inte funnits information.

Förbudet gäller dock.

– Det är som sagt förbjudet att bada i Strömmen nedanför bassängen, som läget är idag, säger Maria Modig.

– Samtidigt kan jag nämna att Norrköpings kommun sedan ett bra tag, har planer på att öppna badplatsen i Strömmen igen nedanför Himmelstalundsbadet. Och då bland annat röja upp längs strandkanten och bygga nya bryggor och installera säkerhetsutrustning. Men tills dess är det alltså förbjudet att gå ner och bada vid den här bryggan.

Varför drar den här spännande satsningen ut på tiden?

– Vi väntar på klartecken för en ny detaljplan för det här området och dispens från strandskyddet, för att kunna förverkliga de här idéerna.

– Men innan de här planerna har blivit verklighet, får badgästerna på Himmelstalund nöja sig med att bada i bassängen.

Vi frågade en badvärd, som var i tjänst vid bassängen, om han ser någon som går ner och badar i Strömmen?

– Det har vi ingen koll på, för att Strömmen hör inte till vårt ansvarsområde, utan för oss är det enbart själva bassängen som gäller.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om