Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Barns lek med tändare orsakade lägenhetsbrand

Under måndagseftermiddagen larmades SOS om en brand i ett flerfamiljshus i Norrköping.

Lägenheten ventileras efter branden som orsakade mycket kraftig rökutveckling.

Lägenheten ventileras efter branden som orsakade mycket kraftig rökutveckling.

Foto: Signe Nordanslätt

Norrköping2022-07-04 14:54

Klockan 14.38 larmades SOS om en befarad brand. Enligt larmet handlade det om en flerfamiljsfastighet centralt i Norrköping.

Räddningstjänst, polis och ambulans kallades till platsen.

Enligt räddningstjänsten har det brunnit i en lägenhet i fastigheten. 

– Branden var koncentrerad till vardagsrummet och var ganska snabbt släckt. Men det var väldigt, väldigt mycket rök, säger Mikael Kalered, räddningstjänstens vakthavande befäl.

undefined
Räddningstjänsten på plats vid flerfamiljshuset efter ett larm om brand.

Vid 15.30 kunde räddningstjänsten lämna över ärendet till fastighetsägaren och ett saneringsbolag. Polisen var då fortfarande kvar för att utreda orsaken.

Polisen berättar att det är ett litet barn, under fem år, som lekt med en tändare och orsakat branden. Ärendet utreds som allmänfarlig vårdslöshet.

– Vi får titta på vilken uppsikt de vuxna som var hemma har haft, om man har brustit i det, säger polisens presstalesperson Åsa Willsund.

undefined
Räddningstjänst, ambulans och polis kallades till adressen.

Man utreder nu hur barnet kom över tändaren. Då barnet är så pass litet menar polisen att barnet inte kan lastas för händelsen, utan att det är barnets vårdnadshavare som bär ansvaret.

– Har man lagt tändaren väldigt lättåtkomligt, eller på ett ställe barnet inte vet om eller kan nå, men ändå kommit åt – barn kan ju göra alla möjliga saker som man inte kan föreställa sig. Så det kan ju hända även om man har varit försiktig, säger Åsa Willsund.

Ingen person ska ha kommit till skada i branden. Branden ska inte heller ha påverkat någon annan lägenhet i fastigheten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!