Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Lastbil körde in i fasad – föraren åtalas för smitning

Lastbilen försökte köra in i parkeringshuset med begränsad fordonshöjd vid Mirum galleria, men bilen var för hög och skadade fasaden. Nu åtalas en 53-årig man från Göteborg misstänkt för smitning från trafikolycksplats.

Skador i fasaden vid rampen till parkeringshuset vid Mirum efter att lastbilen, som var för hög, kört in i den. Fyra plattor lossnade.

Skador i fasaden vid rampen till parkeringshuset vid Mirum efter att lastbilen, som var för hög, kört in i den. Fyra plattor lossnade.

Foto: Från förundersökningen

Norrköping2022-03-30 14:00

Det här hände den 9 januari i år, vid 11.30-tiden. En man som jobbade i närheten av rampen till parkeringsgaraget vid Mirum i Hageby hörde en smäll, vände sig om och såg en lastbil backa från rampen. Vittnet fotograferade bilen och pratade med de tre männen i bilen som sa att "Bilen var för hög" och sedan åkte därifrån utan att anmäla vad som hänt.

Vittnet fotograferade även skadorna och kontaktade fastighetsägaren. Fasaden i öppningen hade skadats och fasadplattor fallit ned, något som också syns på en övervakningsfilm. Fastighetsägaren yrkar på skadestånd på 7 630 kronor, ersättning för reparationskostnaden.

Den 53-årige föraren från Göteborg hade lånat lastbilen och skulle parkera för lunch. Han säger att det inte är så ofta han kör en så stor bil och uppger att han såg skyltarna om fordonshöjd och att han körde emot något "lite grann", så han backade ut. Skadorna på bilen ska han ha upptäckt när han skulle lämna tillbaka den.

Föraren förnekar brott och hävdar att han vid tillfället inte såg att det blev skador på fasaden vid infarten till parkeringshuset. De var flera personer i bilen, satt och pratade och lyssnade på musik. Föraren hävdar att han inte hörde något märkligt ljud, och att han inte sett att plattor föll ned på marken framför lastbilen. Inte heller har han pratat med någon på platsen, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!