Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Långa köer efter kollision i rondell

Klockan 16.41 kom larm om en trafikolycka strax utanför Norrköping.

Foto: Björn Persson

Norrköping2018-11-09 16:52

Enligt de första uppgifterna har trafikolyckan inträffat på riksväg 51, cirka 150 meter innan i Eriksbergsrondellen, nordväst om Norrköping.

Det ska vara två personbilar inblandade i olyckan och fem personer, samtliga ska vara ut ur bilarna.

– Det var ingen större fara med de som satt i bilarna, eventuellt fick någon följa med för kontroll, säger Niklas Nyrén vid Räddningstjänsten Östra Götaland.

– Våra patruller på plats har inte sett till några personer som behöver vård, säger Peter Ström, vakthavande befäl vid polisen region Öst.

Men senare visade det sig att en person hade fått följa med ambulans till Vrinnevisjukhuset. Enligt en bulletin från Region Östergötland så var det en 24-årig man. Skadorna var lindgriga och tillståndet stabilt.

I samband med olyckan bildades det långa köer vid rondellen.

– Det är ju väldigt trångt där och vi fick flytta undan bilarna. Vi lämnar platsen runt klockan 17.30, säger Nyrén.

Vid 17.45 hade även polisen lämnat platsen.

Enligt Trafikverket dirigerades trafiken växelvis. Det bildades långa köer i väntan på att bilarna ska bärgas. Olyckan hade en stor påverkan på trafiken fram till och med klockan 18.30.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om