Kommunen dålig kund hos asfaltskartellen
NORRKÖPINGIngen vet i vad mån Norrköping kan ha drabbats av den avslöjade kartellbildningen inom asfaltsbranschen.Skadorna lär dock vara begränsade. Eftersom gatuunderhållet försummats har kommunen helt enkelt inte köpt in särskilt mycket asfalt.
Då var 13 milj kr ändå Norrköpings största satsning på år och dag. Året före var siffran 8 milj kr, dessförinnan 3 milj kr. (Medan 18 milj kr årligen är vad som anses behövas för att kommunen ska klara sitt gatuunderhåll.)
<b>Inte en krona</b>
Och de båda åren innan dess, då fick Norrköpings gator inget underhåll alls. Inte en endaste krona lades ut på asfalt. Men då kan man ju å andra sidan inte ha blivit lurad, vare sig av NCC eller av någon annan.
Att även Norrköping hör till de drabbade verkar annars rätt givet, mot bakgrund av uppgifterna om att det varit olagliga uppgörelser vid i stort sett alla upphandlingar i Småland och Östergötland under ett antal år.
Peter Zinderland vill dock i dag inte ha någon uppfattning om den saken.
- Vi köper ju asfalt som alla andra. Men i vilken utsträckning vi kan ha drabbats, det vill jag inte uttala mig om. Jag vet inget om någon kartellbildning, jag har bara läst i tidningarna.
<b>Billigare asfalt</b>
Det uppges att kartellsamarbetet (än så länge erkänt enbart av NCC) bröt samman i slutet av år 2000 och att priset på asfalt därefter har sjunkit. Enligt vissa uppgifter med 10-20 procent.
Detta säger sig Peter Zinderland dock inte ha någon kännedom om. Kommunen har nämligen haft ett treårskontrakt med Skanska, och har därför inte haft någon anledning att kolla dagsnoteringarna på asfalt.
Men nu är som bäst den kommande treårsperioden, den som inleds den 1 april i år, ute på anbud. Sju intressenter har anmält sig, vilka får Zinderland dock ej uppge. Inom ett par veckor ska kommunen ta ställning till anbuden.
<b>Exkta intresse</b>
- Visst kommer man att titta på dem med lite extra intresse, efter det här som framkommit, säger Zinderland.
Då lär det framgå om kartellens upphörande lett till billigare asfalt. Vilket då, indirekt, också skulle visa att kartellen verkligen fördyrat den.
Men kan då en lurad kommun hoppas på att få några pengar tillbaka? Det blir mycket svårt, därom är alla ense. Kommunen måste då verkligen kunna visa att den lidit ekonomisk skada. Men hur kan man veta, vilket priset skulle ha varit kartellen förutan?
<b>Det blir svårt</b>
- Nej, det lär bli mycket svårt att få till något, säger tekniska nämndens ordförande Ingalill Pettersson.
- Uppriktigt sagt vet jag heller inte riktigt hur vi ska agera. Jag tror vi får hålla oss lite lugna och se efter, hur andra gör.
Hon har reagerat starkt på uppgifterna om den olagliga kartellbildningen:
- Man känner sig lurad, man tycker att sånt här ska inte ske i Sverige. Nu har vi haft det här med att vi gjort upphandlingar, och det har ju känns tryggt. Men så håller de ändå på och fuskar hela tiden. Man blir väldigt besviken.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!