Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kommunen backar efter protestbrev

Efter ett protestbrev från fjorton företagare backar kommunen om avstängning av Fjärilsgatan. Lösningen: trafikhinder.

Skylten. Nu blir det ingen avstängning. I stället blir det trafikhinder.

Skylten. Nu blir det ingen avstängning. I stället blir det trafikhinder.

Foto: Mikael Strand

NORRKÖPING2015-11-30 19:00

Enligt Richard Wärendh, med företaget Avipart, hade företagen i området inte fått någon information från tekniska kontoret om den planerade avstängningen av Fjärilsgatan från och med den 1 december.

En miss som kommunen inte riktigt kan förklara.

Folkbladet träffar Richard Wärendh i företagets lokal i Klöverns företagspark, en lokal han delar med hustrun Annette Wärendh och Kontorshörnan.

I förrförra veckan upptäckte de vad som var på gång när de såg den informationsskylt som kommunen satt upp.

– Vi började direkt fundera på konsekvenserna. Vi är inte så jätteberörda, men vi bor i området, vi använder Statoil mycket - vi tyckte att det var en knepig avstängning.

Han kan förstå att boende klagar över trafiksituationen, men tycker att kommunen borde att förankrat förändringen med företagarna och gjort en konsekvensanalys.

Arkösundsvägen är svår att komma ut på och sannolikt skulle trafikmängden öka på Lidagatan, förbi skolan, säger han.

Richard Wärendh kontaktade andra företagare och i onsdags skickade de in en gemensam protest mot avstängningen till kommunen med en önskan om en återkoppling före helgen, eftersom det brådskade. Förändringen skulle ju ske redan 1 december.

I fredags kom mejlsvar om att tekniska kontoret beslutat, efter att ha fått in synpunkterna, att skjuta upp avstängningen av Fjärilsgatan. I stället ska trafikhinder, trafiköar, placeras ut på gatan. Därefter ska mätningar av trafiken ske.

Farthinder är just den åtgärd som företagarna föreslagit, för att få ner de höga hastigheterna.

– Den lösningen tycker jag är helt okej, säger Richard Wärendh.

– Vi lyssnar på alla synpunkter som kommer in, säger Jan Ovinder, trafikingenjör vid tekniska kontoret

Enligt honom har information om ursprungsplanen gått ut, men han kan inte förklara att den inte nått fram. Den som fått i uppdrag att dela ut informationen säger att den gått ut till alla företag, säger han.

– Men det är fler företagare som säger att de inte fått något.

Under måndagen gick tekniska kontoret, via parkeringsenheten, ut med den nya informationen i brevlådorna, om att kommunen omprövat sitt beslut. I veckan sätts trafiköar, betongklumpar med pollare på, ut på Fjärilsgatan.

Under flera års tid har kommunen fått in klagomål från boende om folk kör för fort, enligt Ovinder. Trafikhindren kommer att stå vid Nelins, vid förbudet mot tunga lastbilar, för att också det ska respekteras bättre.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om