– Jag har aldrig träffat Batra personligen. Jag tyckte det var lite synd att Elmsäter-Svärd sa ifrån, säger JirinaKlevstigh, kretsordförande för Moderaterna i Norrköping.
Att det ska vara en kvinna som efterträder Reinfeldt tycker hon är självklart.
– Det är dags att ha en kvinna på den posten.
– Batra är väldigt duktig, för att vara så ung. Att vara gruppledare för Moderaterna i riksdagen kan inte vara så lätt, men hon har lyckats med den uppgiften: att få ihop en stor grupp av människor från olika delar av landet, säger JirinaKlevstigh som beundrar att Batra fått dem att "prata samma språk", utan avvikelser.
Vad behöver Moderaterna på riksplanet?
– Någon med glimten i ögat som samlar ihop oss igen, lyfter upp oss, och visar att politik inte bara är bråk, tjafs och torra siffror.
I Norrköping blev det första kommunfullmäktige en förvirrad tillställning, med SD som inte hade gången i fullmäktige riktigt klart för sig, och Fredrik Bergqvist (M) som i strid med det egna partiet försökte hävda att han skulle få fortsätta som oppositionsråd, vid sidan av Sophia Jarl.
Moderaterna tar hjälp av länsförbundet för att hantera situationen i sin grupp och ska anlita föreläsare som kan krishantering.
– Vi måste få hjälp att samtala och komma vidare. Vi planerar att ha utbildningstillfällen i värdegrund och gruppdynamik. Vi har 30 procent nya i vår grupp, som blev tagna på sängen och inte förstår vad som händer, säger Klevstigh som själv aldrig varit med om något liknande.
Moderaterna i Östergötland ska vid ett styrelsemöte i kväll nominera partiordförande och nya namn till partistyrelsen. Innan dess är det tyst om vem de vill se som partiledare.
– Det känns viktigt att utvecklingen av Moderaterna fortsätter, säger förbundsordförande Christian Gustavsson.
Han talar om att att fortsätta inriktningen mot att hitta pragmatiska lösningar och inte köra fast i ideologiska låsningar.
Om Batra säger han att hon är en "fantastiskt duktig person" som varit med om att utveckla nya Moderaterna.
I partistyrelsen vill Gustavsson se fler från kommun och landsting ute i landet.