Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kassaskåp med 24 000 kr borta

24 000 kronor försvann när någon eller några bröt sig in hos Hela Människan och stal kassaskåpet.
Bara två dagar tidigare drabbades Frälsningsarmén av ett liknande inbrott.
- Nu uppmanar jag alla att lämna in dagskassan till banken, säger Jan-Erik Fors på polisens stöldrotel.

Norrköping2006-12-23 06:00
Bara två dagar efter inbrottet hos Frälsningsarmén drabbas hjälporganisationen Hela Människan av inbrott där en stor summa pengar försvinner. Men det finns inget i tillvägagångssättet som pekar på att det kan vara samma gärningsmän.
- Nej, vi har ingenting som i dagsläget säger att det är samma personer bakom, säger Fors som uppmanar alla att lämna in dagskassan till banken istället för att ha den i kassaskåp.

Lyfte ut fönster
Det var natten till i går som någon bröt sig in i Hela Människans secondhandbutik på Kabelvägen 2 mellan Pryssgården och Himmelstalund. Tjuvarna hade lyft ut ett fönster in till lokalen och klättrat in. Väl där har man sökt igenom alla rum på jakt efter pengar.
- Ett företag vägg i vägg med Hela Människan har också blivit av med datorer bland annat. Inbrottstjuvarna hade lyft ur glaset i dörren in till det företaget, säger kriminaltekniker Klas Eriksson.
Målet vid inbrottet verkade vara kassaskåpet och efter det fanns det inte ett spår.
- Det är tomt på väggen där det suttit. Bara skrapmärken i golvet som visar att de släpat det en bit, förklarar Eriksson.

Troligen flera
Det handlar troligen om flera gärningsmän tror polisen.
- Det är inte helt omöjligt att bryta bort kassaskåpet själv, men sedan att frakta bort det. Troligen handlar det om flera gärningsmän, säger Eriksson.
Kriminaltekniker var i går på plats och säkrade spår. Men det fanns i går ingen misstänkt för stölden.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om