Jobbar vidare med Spiralen
NORRKÖPINGIgår berättade Folkbladet om protester mot Lundbergs planerade utbyggnad av Spiralen.- Vi känner till protesterna och framförallt Brandförsvarets säkerhetsaspekter, men det kan vi lösa rent tekniskt, så vi jobbar vidare på utbyggnadsplanerna, säger ansvarige Lars Svensson hos Lundbergs Fastighets AB.
<b>Går att lösa</b>
- Den säkerhetsmässiga kritiken från Brandförsvaret, tar vi givetvis på största allvar, men jag är övertygad om att det går att lösa med andra utrymningssätt från höghuset, om inte stegbilen kan komma fram till huset i fortsättningen.
- Baptistkyrkans synpunkter att man exponeras mindre om vi bygger bort lilla torget, är svårare att klara ut, men vi anser ju att den nya utbyggnaden kommer att tillföra och stärka Norrköpings city i stort och att alla berörda kan ställa upp på denna helhetssyn.
<b>Nytt torg</b>
- Dessutom planerar ju Norrköpings kommun för ett nytt torg på Olai Kyrkogata utanför Baptistkyrkan och det torget ser vi som en naturlig ersättning för det lilla torg som försvinner mellan varuhusen.
<B>? Ni får kritik för att den stora parkeringsplatsen utanför gatuköket ser ofräsch ut?</B>
- Ja, men p-platsen ingår i den uppfräschning som kommer att göras av hela södercity i centrum och här är vi lyhörda för vad kommunen tycker och tänker för den här stadsdelens bästa.
<B>? Två butiker, Barberar´n och Lampaffären, har blivit uppsagda, med anledning av den planerade utbyggnaden av lilla torget?</B>
- Ja, och här har vi ingen ny lösning att berätta om än, men vi för diskussioner med de två drabbade butiksägarna, säger Lars Svensson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!