Järnvägsstationen i Åby öppnas igen?
Ska järnvägsstationen i Åby öppnas för resande igen?När blir det klartecken för byggande på Humpegårdsområdet i Åby?Det här är två av de frågor som kan komma att diskuteras vid kvällens offentliga möte i Åby med kommunalrådet Eva Andersson (s).
- Då är det meningen att allmänheten får möjlighet att komma och ställa frågor som känns aktuella och heta till ansvariga politiker och tjänstemän. Och förutom Eva Andersson kommer även stadsbyggnadsdirektör Hans Revenhorn till det här öppna mötet.
Vilka frågor tror du kan komma upp till diskussion?
- Det kan mycket väl bli en diskussion om järnvägsstationens eventuella nyöppnande för tågtrafik igen, eftersom jag vet att många funderar i de banorna. Om tågen börjar stanna i Åby igen, öppnar det ju nya möjligheter för pendlande åt både Norrköpings- och Katrineholmshållet och även åt Stockholmshållet, vilket skulle kunna innebära att fler kunde bo i Åby och pendla till sina jobb på ett smidigt sätt.
Igår skrev Arne Bengtsson ett debattinlägg i Folkbladet om exploateringen av Kvillingeslätten, med allt fler stora lagerbyggnader och industrier? Hur går diskussionen här i Åby?
- Det finns ju olika synsätt på den här exploateringen, för å ena sidan skapar nybyggnationen arbetstillfällen och fler som kanske bosätter sig i Åby, vilket kan innebära bättre kommunal service här och att det lokala näringslivet får ett ökat kundunderlag, men å andra sidan kan vissa ha argument mot att den stora Kvillingeslättens öppna landskap krymper alltmera.
- Så visst finns det många frågor som kan komma upp till diskussion, säger Stig-Arne Lång som hoppas att många Åbybor tar chansen och kommer till det öppna mötet på Åbyknuten ikväll.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!