<I>Val 2002:</I> De borgerliga känner medvind
NORRKÖPINGDet borgerliga blocket känner plötsligt medvind i valrörelsen. Och för första gången i historien skickar de fyra partierna ut ett gemensamt utskick till Sveriges alla hushåll.- Det här är ytterligare ett bevis på att de borgerliga partierna står enade i årets valrörelse, menar Per Unckel (m) när han igår presenterade utskicket vid en träff hos moderaterna i Norrköping.
Det här utskicket delas ut till Sveriges alla hushåll, och det är det första gemensamma och därmed historiska utskicket som de fyra borgerliga partierna gjort, säger Per Unckel, moderaternas förstanamn på östgötalistan till riksdagen. FOTO: JANNE FORSBY
Foto: Fotograf saknas!
- Mitt bestämda intryck är att de fyra partiledarna står mer enade idag än de gjorde på den tiden. Personkemin verkar stämma och de har lyckats bli ett mer sammansvetsat gäng än någonsin tidigare.
<B>? Men det finns ju en hel del skillnader, bland annat synen på homosexuella och deras möjligheter till adoption?</B>
- Ja, absolut. Det finns skillnader i olika frågor, men vi har en stor samstämmighet i de grundläggande frågorna, som exempelvis arbete och företagande, skolan och vården.
- Men vem hade kunnat ana att valrörelsen skulle bli så här spännande? Bara för bara några veckor sedan, sa ju alla att det redan var klart att Göran Persson och vänsterblocket skulle vinna hur lätt som helst igen.
- Nu pekar alla opinionsmätningar på att valet blir oerhört jämnt och spännande, menar Per Unckel.
<b>"Persson har problem"</b>
- Och Göran Persson har dessutom problem med samarbetspartners, eftersom han tar avstånd från vänsterpartiet och avstånd från miljöpartiet medan han gärna vill ha kontakt med Maud Olofsson och centern, trots att hon sagt ifrån angående den inviten...
<B>? Får vi be om din gissning, när det gäller utgången av valet?</B>
- Jag tror att miljöpartiet inte når upp till fyra procentspärren, utan åker ur riksdagen och i så fall tippar jag det borgerliga blocket vinner med procentsiffrorna 49-47 över vänsterblocket.
- Men vem som än vinner årets val, så lär det bli med väldigt liten marginal, tror Per Unckel.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!