Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

<I>Norrköping runt</I> Krokeks kloster i nytt bygdespel

KROKEK
I helgen gästades Krokek av broder Henrik Roelvink från Franciskanerrörelsen i Stockholm. Detta som ett led i att Krokeksborna rustar sig för ett bygdespel modell större. Eller vad sägs om ett spel som ska omfatta sju olika scener och över 500 års tidsrytm?
Om detta berättar vi i Norrköping runt liksom att "Gubbens trädgård" på Saltängen öppnas igen till sommaren.

Franciskanerbrodern Henrik Roelvink gästade Orrekullagården i Krokek i helgen och berättade om klosterlivet i Krokek för länge sedan. Här ses han tillsammans med Ulf Svensson, Gunnar Bredin och Barbro Westlund.
FOTO: SÖREN BOSTRÖM

Franciskanerbrodern Henrik Roelvink gästade Orrekullagården i Krokek i helgen och berättade om klosterlivet i Krokek för länge sedan. Här ses han tillsammans med Ulf Svensson, Gunnar Bredin och Barbro Westlund. FOTO: SÖREN BOSTRÖM

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2003-01-21 00:00
- Hela bygdespelet kommer att handla om Krokeks ödekyrka och vad som hänt där under århundradenas lopp och fram till våra dagar, berättar före detta kyrkoherde Barbro Westlund som är med i den studiegrupp som arbetar fram bygdespelets innehåll.
Även kommunfullmäktiges vice ordförande Gunnar Bredin (m) ingår i gruppen:
- Vi är många från djurparkens julkrubba som är med och som tycker det är intressant även med framtagandet av bygdespelet.

<b>Detaljerad berättelse</b>
Vid helgens möte hade över 70 Krokeksbor kommit till föreläsningen i Orrekullagården där broder Henrik höll en lång och detaljerad berättelse om franciskanernas tid i Krokek och där klostret låg precis där ödekyrkan är idag.
- Första gången klostret i Krokek nämns i några handlingar är 1440 och placeringen av klostret här mitt uppe i Kolmårdsskogen var helt unik, berättade broder Henrik, eftersom de flesta franciskanerkloster låg inne i städer.
- Men man tyckte om det här läget och ägnade sig åt själavård åt de boende i trakten samt drev även ett gästgiveri, där resande genom Kolmården kunde äta och bo och få en paus i sin ofta farofyllda resa genom Kolmården med dess rövare.
- Jag kan dock nämna att även rövare fick mat av bröderna i klostret och det hände även att rövare omvändes och själva blev bröder i klostret!

<b>Tre bröder</b>
Sa broder Henrik som också berättade att man bara känner till tre bröder till namn från klostret i Krokek, nämligen Ingolf, Jöns Petri och Johan.
- Bröderna, som troligen var cirka 10-15 som högst samtidigt i Krokeksklostret, drev även gårdar som man skänkt till dem, bland annat i Kvillinge, och även gruvor och fiske.
- 1543 upphörde klosterverksamheten i Krokek och vi vet ingenting om vad som hände med bröderna därefter, men troligen blev de bland annat präster och själasörjare på olika platser.
Med vid mötet i helgen var Ulf Svensson, djurparkens skapare:
- Jag är inte med i studiegruppen, men däremot kämpar jag för att riksantikvarieämbetet ska gräva ut begravningsplatsen vid ödekyrkan och på så vis förhoppningsvis få fram historiska belägg för platsen och dess byggnader.
Sju tavlor
Här är de sju scener, eller tavlor, som studiegruppen kallar dem, som bygdespelet omfattar:
1) Franciscanerbröderna kommer till Krokek på 1400-talet.
2) Klostrets blomstringstid.
3) Avvecklingen av klostret 1543, på Gustav Vasas uttryckliga order.
4) Kung Fredriks kyrka kom istället.
5) Livet i den kyrkan i form av en konfirmation.
6) Kyrkan brinner
7) Och detta mynnar ut i en friluftsgudstjänst och då är vi i nutid.

<b>Nygammalt café</b>
På Saltängsgatan ska "Gubbens trädgård" mitt emot Strömsholmen öppnas igen i sommar.
- Det var stängt förra sommaren, men i maj slår jag upp portarna för en ny säsong, säger nya innehavaren Susanne Andersson, som tidigare haft schweizeriet och glasskiosken vid Arbis.
- På menyn tänker jag ha café med bland annat saltängsbullar, glass och lättlunch och genom att bygga två växthus, kan jag ha åretruntöppet.
- Jag har sett en bild i en bok av Björn Helmfrid hur trädgården såg ut förr och den interiören ska jag försöka efterlikna, säger Susanne som just nu håller på att måla om och fräscha upp cafémöblerna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om