Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Inget lån till Dolphins - ändå är alla nöjda

Dolphins arenabolag får inget 1,5-miljonerslån hos kommunen, och därmed heller inget från Danske Bank.Trots det låter alla nöjda.- Vi löser det här, säger Dolphins klubbdirektör Bo Sundberg.

NORRKÖPING2011-11-30 05:36

En sak fick dock Dolphins igenom i kommunstyrelsen: Amorteringstiden, som klubbens bolag Norrköping Arena AB har för de summa 116,5 miljoner man redan lånat av kommunen, förlängs från 25 till 50 år.

- Och det var viktigt, det var själva kärnfrågan, säger Bo Sundberg.

Faktum är, att Dolphins själva drog tillbaka sin låneansökan. Men visst, vid det laget kände man redan till att det inte skulle bli något.

Behov som kvarstår

Enligt låneansökan behöver bolaget akut 3,6 miljoner kronor. Det behovet kvarstår också.

- Men det kändes som att kommunen blandade ihop frågan om lån med frågor om bidrag, och om rättvisa gentemot andra klubbar. Vi vill inte ställa till problem, så vi drog tillbaka vår ansökan. Och vi kommer att hitta andra banker, säger Sundberg.

Kanske sponsorerna också kan bidra med mer?

- Visst, sponsorer ställer alltid upp, det är därför de är sponsorer. Det finns en massa människor, som tycker det vi håller på med är bra.

Dolphinsfrågan var uppe i kommunstyrelsen på tisdagen. Det enda som då behövde beslutas var förlängningen av amorteringstiden på lånen till bygget av Stadium Arena.

"Tydlig signal"

Ordföranden Lars Stjernkvist betecknar den klara inställningen att inte låna ut mer till Dolphins som en tydlig signal till elitidrottsklubbarna.

- Det finns ju ett antal klubbar till, som knackar på kommunstyrelsens dörr. Men nu vet de vilka spelregler som gäller, inte bara på planen utan också gentemot kommunen.

Att inte låna ut mer till Dolphins är enligt Stjernkvist ett beslut med principiellt räckvidd. Elitklubbarna får se till att förbättra sin ekonomi genom sponsorbidrag och publikintäkter.

Mathias Sundin (FP) välkomnar den ökade tydligheten från kommunens sida. Jirina Klevstigh (M) pekar på, hur alliansen när det begav sig ville ha en helt extern finansiering av arenabygget. Kanske hade läget för Dolphins i så fall varit annorlunda.

Inte samma där

På måndagens kommunfullmäktige beviljades Symfoniorkestern en miljon till för i år. Samma kommunala stramhet som nu gäller gentemot elitidrotten kan, slår Stjernkvist fast, inte gälla för elitkulturen.

- Villkoren är ju så olika. En framgångsrik idrottsklubb har helt andra förutsättningar att få ökade publikintäkter och sponsorpengar.

Så till exempel är sponsorbidragen till Symfoniorkestern (av högsta Sverigeklass, och även internationellt gångbar) inte ens i närheten av bidragen till Sleipner (som varken är det ena eller det andra).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om