Inget behov av arbetskraftsinvandring i Östergötland
NORRKÖPINGArbetskraftsinvandring har blivit ett hett ämne i valdebatten.- I Östergötland finns inget behov av arbetskraftsinvandring, säger Jens Lotterberg på Länsarbetsnämnden. Vi har 11 000 personer som är öppet arbetslösa och 5 000 i program. Så här finns stora resurser.
- Den mest kända är den kampanj landstinget i Östergötland drev för att söka läkare och sjuksköterskor för några år sedan, säger Jens Lotterberg. Det var främst i Tyskland man rekryterade personal.
- Sedan finns det vissa företag som söker specialister i andra länder. Men det handlar ju mer om kompetensutveckling. Precis på samma sätt som svenska specialister arbetar i andra länder.
Under sommaren behöver de östgötska jordbrukarna och trädgårdsmästarna extra hjälp.
- Det är för att rädda skörden, säger Jens Lotterberg. Jordgubbsplockare kommer hit från Estland, Lettland och Polen. Då får de arbets- och uppehållstillstånd för en begränsad tid. Tyvärr är det ju så att våra svenska ungdomar hellre går arbetslösa än plockar jordgubbar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!