På tisdagsmorgonen upptäcktes två lådor med ordet "BOMB" på Östra Storgatan och Gnesta strand i Gnesta. Ett stort område spärrades av och all tågtrafik fick dirigeras om.
- Man får nog räkna med att det kommer bli förseningar ett par timmar framåt. Dels eftersom det är extra många tåg som ska gå samma väg, sa Elina Yli-Torvi på SJ:s pressjour till Folkbladet på tisdagsförmiddagen.
Halv tre på eftermiddagen rapporterade dock TT att: "De två misstänkta lådorna, märkta "BOMB", innehöll inga bomber. Polisen har nu avslutat sin insats i Gnesta. En man som misstänks ha skrivit "BOMB" på de aktuella lådorna samt på ett antal andra ställen i Gnesta har identifierats och hämtats av polis."
TT uppger dessutom att tågtrafiken åter får passera Gnesta men varnar fortfarande för förseningar som en effekt på det tidigare stoppet.
Inga bomber - tågtrafiken igång
Lådorna med ordet "BOMB" som hittades i Gnesta innehöll inga bomber.Tågtrafiken som tidigare dirigerats om får nu passera Gnesta station, enligt TT.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!