Det är kommunens uttag av vinst ur Hyresbostäder som skapat låsningar när förhandlarna har försökt komma överens om hyresnivåer. Det skriver tidningen Hem och Hyra.
Kommunens vinstuttag ur Hyresbostäder är en fråga som Hyresgästföreningen varit starkt kritisk mot. I år tog kommunen ut 15 miljoner ur bolaget, vilket var nästan lika mycket som den totala hyreshöjningen.
– Vi vill ju inte att de tar ut mer vinst än vad huvudregeln medger, vilket hamnar runt någon miljon. Pengarna gör ju mer nytta om de får ligga kvar i bolaget, säger Hyresgästföreningens förhandlare Benny Andersson till Hem och Hyra.
Ägarna bestämmerNu har dock parterna kommit överens om att lyfta bort frågan om vinstuttagen från hyresförhandlingarna. Vilket uppskattas av Lars Löfgren som är marknadschef på Hyresbostäder.
– Frågan om vinstuttagen funkar inte att driva i en hyresförhandling, det är en fråga som våra ägare bestämmer och inte något vi kan påverka, säger Löfgren till Hem och Hyra.
Hyresgästföreningen och Hyresbostäder är ense om att debatten om vinsten ska föras i "andra forum" än hyresförhandlingar framöver. Vinstdebatten har från och till varit tuff och frän i ett forum som Folkbladet. Hyresgästföreningens regionordförande Björn Johansson anklagade till exempel kommunstyrelsens ordförande Lars Stjernkvist (S) för att fara med "ren och skär lögn" (Folkbladet 21/1 2013).