KOLMÅRDEN
– Ingen aning, säger förre ägaren Anders Lindeblad som startade handelsträdgården. Jag har sålt rörelsen och sedan ett bra tag står den bara och förfaller. Så om det blir någon mer verksamhet där eller inte, har jag ingen aning om.
Folkbladet ringer upp nye ägaren Patrik Rappe, som säger så här:
– När jag köpte Lindeblads Handelsträdgård, var det förstås för att försöka driva verksamheten vidare i Anders Lindeblad spår. Något som jag också gjorde under de första åren som jag ägde verksamheten.
– Men sedan drabbades jag av en del personalproblem och hade även svårt att hitta personal med rätt kompetens för att fortsätta driva handelsträdgården på ett bra sätt.
Så någon nystart är inte aktuell?
– Nej, det finns inte några sådana planer från min sida.
Patrik Rappe äger och driver även Stall Mörtnäs i Kolmården, ett stall som är nytt och där man kan ha sin häst inackorderad.
– Ja, och där har vi även ett ridhus, där man kan träna med sin häst, säger Patrik Rappe. Så det är den här anläggningen jag satsar på just nu och vi har även möjlighet till dressyr- och banhoppsträning för de som så vill.