Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Han blir ny näringslivsdirektör: "Jag är jättetaggad"

Joakim Ljungqvist tillträder tjänsten som ny näringslivsdirektör för Norrköpings kommun den 1 maj. Han driver idag ett eget bolag inom platsutveckling och har varit vd för Tillväxt Motala. "Jag är jättetaggad", säger Joakim Ljungqvist om sitt nya uppdrag.

Joakim Ljungqvist tillträder tjänsten som ny näringslivsdirektör i Norrköping den 1 maj.

Joakim Ljungqvist tillträder tjänsten som ny näringslivsdirektör i Norrköping den 1 maj.

Foto: Pär Andersson/Alfred Rombo

Norrköping2022-01-05 14:41

Uppdraget som näringslivsdirektör innebär att främja företagande och etableringar i Norrköping. 

– Norrköping befinner sig i en exceptionell expansionsfas och jag är glad över att få vara en del av den. Jag ser fram emot ett mycket spännande uppdrag där min kunskap och mina erfarenheter inom investering- och etableringsfrämjande frågor kommer att komma väl till pass för att positionera Norrköping, säger Joakim Ljungqvist.

Han har varit vd för Tillväxt Motala, fram till 2018. I dag driver han ett bolag inom platsutveckling, Place Promotion, med en kundbas på kommuner och regioner, men också privata företagare och investerare i Sverige och Norge. 

– Jag har ganska bra koll på Norrköping, säger Joakim Ljungqvist som på 90-talet arbetade på radiostationen East FM i Norrköping.

Nu bor han med familjen i Motala, men vill gärna flytta till Norrköping på sikt. 

– Jag gillar Norrköping, en av Sveriges största kommuner. Min bild av Norrköping är att man är framåtsträvande och ambitiösa i olika typer av tillväxtsatsningar. Det tycker jag ska bli kul att vara med i.

Norrköping har hamnat långt ner i rankningen av företagsklimatet. Hur ska du få Norrköping att klättra där?

– Jag tror att när man jobbar med företagsklimatfrågor så är det otroligt breda delar, och det som är bra med Norrköping är att det finns ett klart inriktningsdokument som är taget politiskt för hur man ska arbeta internt med näringslivsfrågorna och det här finns på plats nu. Det tycker jag är riktigt bra att ha som fundament.

Joakim Ljungqvist talar också om att vara närvarande, både mot företag, förtroendevalda och tjänstepersoner i kommunen, att kommunicera utmaningar och möjligheter, att bygga en struktur som främjar dialog och förtroendeskapande mellan kommun och näringsliv, och att internt inom kommunen ge vägledning mot beslut som möter företagens förväntningar och behov.

– Vi har höga ambitioner i vårt näringslivsfrämjande arbete. Det är viktigt att våra företag i Norrköping trivs och utvecklas. Det pågår flera insatser för att växla upp vårt arbete för en ökad och positiv framfart. Jag vill se en ökad förståelse och höjt näringslivsfokus inom alla kommunens verksamheter. Här har näringslivsdirektören en nyckelroll, säger kommundirektör Anna Thörn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!