Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Godnatt för Go´kväll

NORRKÖPING: I går sändes det sista Go´kväll från tv-huset i Norrköping, den sista sändningen med Ragnar Dahlberg som programledare. Nu är det slut med caféprogram från Norrköping. En epok är över.

Sista sändningen. Programledare Ragnar Dahlberg pratade trädgårdsböcker med Anna-Karin Ferm och Lovisa Lönnebo i fredagspanelen. Foto: Janne Forsby

Sista sändningen. Programledare Ragnar Dahlberg pratade trädgårdsböcker med Anna-Karin Ferm och Lovisa Lönnebo i fredagspanelen. Foto: Janne Forsby

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2007-05-12 06:00
Stämningen var dämpad i tv-huset, trots champagne och kramar.
- Det känns som när man slutade plugget en gång, alla gamla kompisar sprids och ska göra andra saker, man vet inte vart de tar vägen, säger Ragnar Dahlberg.
FÖ: Vart tar du vägen?
- Det vet jag inte. Det är så mycket som surrar i luften, säger frilansaren Ragnar Dahlberg som fått erbjudande om att göra inslag, "från den här delen av landet", till Go´kväll som nu ska sändas enbart från Umeå.
Han antyder också att SVT, liksom konkurrerande tv-kanaler, även har andra förslag.
Populäre Ragnar Dahlberg har varit med om hela perioden med caféprogram från Norrköping, först fjorton år med Café Norrköping och sedan tio år med Go´kväll.
- Jag har varit med om att lägga ner tv-program förut, säger Dahlberg som har inställningen: "Nu är den här resan slut. Nu börjar en ny".

Studion läggs ned
Studion, med analog utrustning, i ett digitalt tidevarv, läggs ner. Bara ett fåtal platser i landet får den nya typen av studio. Ljudbord och annat är redan sålt och hämtas på tisdag. Östnytt flyttar in med sin regionala talkshow.
Nu är det slut med stora direktsändningar, slut med artistinspelningar, från en studio som funnits i 30 år.
- Det har varit mycket underhållning i den studion. Uppmärksammade och folkkära program. Det här har varit en betydande plats för svenska artister, säger Ragnar Dahlberg.

Kändisparad
Peter Stormare, Björn Skifs, Lill Lindfors, Christer Sjögren - många är det som passerat revy genom åren.
Det blir tystare i tv-huset nu, sedan SVT Norrköping tappat ett koncept de var först med, som en medarbetare säger.
- Det känns jättetråkigt, säger ljudteknikern Johan Zetterholm.
- Det är klart att det är väldigt blandade känslor, säger programchef Stefan Zetterberg. Det är tråkigt när något så roligt tar slut. Men det blir inget nytt om man inte någon gång går vidare. Jag är full av förtröstan för att Norrköping kommer att finnas kvar på tv-kartan.
Nu görs nya program i Norrköping, om vetenskap och hälsa, program som spelas in ute på fältet.

"Ett proffs"
Arbetskamrater och gamla medarbetare kom för att mingla efter den sista sändningen av Go´kväll från tv-huset i Norrköping.
- Ragnar, du är ett proffs att jobba med, sa projektledare Inga-Lill Zetterdahl och tackade för tio roliga år med Go´kväll som den sista säsongen haft rekordmånga tittare.
- Man kliver av när man ligger på topp. Det tycker jag känns bra, säger Ragnar Dahlberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om