Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gjorde inbrott - lämnade stöldgodset

Ett inbrott begicks under natten mot fredagen på en bilfirma på Fjärilsvägen i Norrköping. Stöldgodset, en bil, hittades lämnad en bit därifrån.

Norrköping2012-07-20 06:44

Det var en polispatrull som upptäckte att någon hade kört igenom staketet till bilfirman på Fjärilsvägen. 

Nästan samtidigt, strax efter halv 4 på fredagsmorgonen, upptäckte en annan polispatrull en slarvigt parkerad bil på Söderleden, bara en kort bit därifrån.

Efter en kontroll av bilen kunde polisen dra slutsatsen att den kom från bilfirman på Fjärilsvägen.

- Någon måste ha tagit sig in i en kontorsbyggnad tillhörande bilfirman och stulit bilnyckeln och sedan kört iväg med bilen, säger Torbjörn Lindqvist, länsvakthavande polisbefäl Östergötland.

Polisen har än så länge inget spår efter några eventuella gärningsmän.

- Vi får se vad undersökningen av den stulna bilen kan ge, säger Torbjörn Lindqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om