Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Första spadtaget för ny skola i Lindö

På onsdag tas det första spadtaget för en ny skola och idrottshall i Lindö.

NORRKÖPING2008-05-05 10:51

Den nya skolan samt idrottshallen kommer att tas i bruk vid höstterminen 2009.
Inför spadtaget skriver kommunen i ett pressmeddelande: "Skolan är ett modernt exempel på hur pedagogik och arkitektur kan samverka på ett nytt och spännande sätt. Utformningen påminner inte alls om traditionella skolbyggnader och här finns alla möjligheter till nya inlärningsmetoder."

Arkitekten Lars Sundström kommer att närvara på onsdag och presenterarde bakomliggande tankarna bakom designen.

Dessutom kommer personal från utbildningskontoret och Lindöenheten att berätta om hur framtidsskolans form kan bidra till en bättre miljö för både lärare och elever.

Tomas Silén, ordförande i Lindö FF, berättar om Lindöhallen med alla dess möjligheter samt det unika upplägget gentemot Norrköpings kommun.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om