Falskmyntare härjar på krogarna
NORRKÖPINGDe senaste 14 dagarna har i stort sett alla krogar i Norrköping drabbats av falska mynt i sina spelautomater, Jack Vegas. Senast i går togs 145 falska mynt i beslag på Olaipuben. Enligt polisen handlar det om rundstavar i metall som sågats till så skivorna liknar 10-kronorsmynt i storlek.
I stort sett varenda krog och pub i stan har hittat de falska mynten i sina Jack Vegas-automater.
- Vi vet inte vilka vinster som plockats ut.
<b>Rundstavar</b>
Det kan handla om 1 000 - 3 000 kronor på varje ställe.
I går togs falska mynt i beslag både hos Olaipuben och Cromwell House.
De falska mynten tillverkas av rundstavar i metall som sågats till så skivorna passar i automaterna, skivor som liknar 10-kronorsmynt.
<b>Svenska Spel drabbas</b>
Enligt Conny Dahl är det Svenska Spel som drabbas, eftersom de får ersätta pubägarna. Enligt Dahl är spelens säkerhet så dålig att Svenska Spel borde skämmas.
- Man får vara uppmärksam på dem som spelar de här spelen, uppmanar Conny Dahl. Men det är inte lätt.
Automaterna står i en miljö där det är svårt att ha full koll.
För ett år sedan dök liknande falska mynt upp i Norrköpings spelautomater. Därefter var det lugnt en period.
- För 14 dagar sedan började det igen.
Conny Dahl räknar upp den ena drabbade krogen efter den andra, en lång lista.
- You name it, säger Conny Dahl.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!