Få kvinnor i toppen inom näringslivet
NORRKÖPINGMän är kraftigt överrepresenterade i näringslivet när det gäller styrelser och ledande befattningar - och det gäller inte minst i Östergötland.
Det första seminariet hålls den 13 februari.
- I projektet har vi bjudit in VD och styrelseordföranden i företagen för att berätta hur bedrövligt det ser ut, säger Catharina Alpkvist, jämställdhetsdirektör vid länsstyrelsen i Linköping.
Bland de 26 företagen finns det bara en kvinna på en VD-post och en kvinna som är styrelseordförande.
- Det är inte särskilt bra.
Charlotte Holgersson vid Handelshögskolan har forskat kring hur styrelseordföranden och styrelser utser en VD, berättar Catharina Alpkvist.
<b>Outtalade kriterier</b>
Det har visat sig att det finns vissa outtalade kriterier:
- En VD i ett företag ska helst vara gift, med sin första fru, ha förmåga till skäggväxt, alltså vara man, men inte ha skägg, säger Catharina Alpkvist.
Annan forskning visar att de som sitter styrelserna för börsnoterade företag ofta är nära vänner med varandra, eller släkt. Och samma personer förekommer i flera styrelser.
- Så ser det ut. Man ser inte att det finns kvinnor som har kompetens och kunskap. Det är dags att titta på det, säger Catharina Alpkvist.
Unga män och kvinnor från de aktuella företagen i länet kommer att bjudas in för att diskutera framtiden. Enligt jämställdhetsdirektören är det dags att ändra förutsättningarna för hur en VD jobbar. Både kvinnor och dagens unga män vill kunna ha ett eget liv vid sidan om jobbet och hinna med barn och familj.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!