Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ett år efter tunga varsel i stan

Det är nu i januari ett år sedan Norrköping drabbades av tre tunga varsel.

Sista ugnarna. Whirlpool stängde ner produktionen i höstas.

Sista ugnarna. Whirlpool stängde ner produktionen i höstas.

Foto: mikael strand

NORRKÖPING2015-01-21 12:20

Den varselgrupp som tillsattes har nu kommit med sin slutrapport. Rapporten, som summerar det gångna året, ska inom kort uppdateras, med utvecklingen under de senaste månaderna.

På fredag ska kommunen och arbetsförmedlingen vid en pressträff redogöra för hur man ska gå vidare.

– Det har gått bättre än vi vågade tro för ett år sedan. Vi har haft en starkare utveckling på arbetsmarknaden än man kunde befara. Men med tanke på att arbetslösheten var hög redan när varslen kom är en slutsats man kan dra att vi måste göra mer och förstärka insatserna för att få fler i arbete, säger kommunstyrelsens ordförande Lars Stjernkvist (S).

Under januari 2014 lades det tre varsel i Norrköping och senare under våren ytterligare ett.

Sammantaget har omkring 550-600 anställda berörts.

Whirlpools nedläggning berörde 89 tjänstemän och 220 kollektivanställda. Dessutom påverkades bemaningsföretaget Pema Peoples 100-150 kollektivanställda vid Whirlpool.

Seco Tools omstrukturering av verksamheten medförde varsel av en tjänsteman och 61 kollektivanställda.

På Vitamex berördes 15 tjänstemän och 34 kollektivanställda.

På Whirlpool har det funnits en tät samverkan mellan näringslivskontorets varselsamordnare, Trygghetsrådet, Startkraft, arbetsförmedlingen och företaget.

På Seco Tools är fler kvar i Norrköping än först befarat. Det är stor efterfrågan på personalen från Seco. Ett fåtal personer har blivit arbetslösa. Resterande har sin anställning kvar till den sista mars 2015 eller kommer att följa med till Fagersta eller Arboga. Ett flertal har fått nya jobb.

När det gäller Vitamex har det varit svårare att nå ett konstruktivt samarbete med företaget. De flesta av tjänstemännen har fått jobb, medan det varit svårare för kollektivanställda med låg utbildningsnivå.

Slutsatsen i rapporten är att den förbättrade konjunkturen medfört att många fått nya arbeten. Bland tjänstemännen har 50 procent fått nya jobb.

Samtidigt är det 150 från Whirlpool som söker arbete, och sammantaget ännu fler.

Bland de positiva nyheterna finns flytten av Whirlpools labb för mikrovågor till Campus Norrköping, för forskning och utveckling, att Luftfartsverket, Sjöfartsverket och Kriminalvården ska förlägga ett eget servicecenter till Norrköping med 80 tjänster, och att fyra nya yrkeshögskoleutbildningar, bland annat byggledare, startat under hösten i Norrköping. Det blir också en högskolemässa i stan i mars.

susanna.beskow.norgren@folkbladet.se

011-200 449

På gång efter smällen

Landshövdingen har undersökt möjligheterna att en utvidgning av Statligt servicecenter, SSC, kan förläggas till Norrköping. Preliminärt kommer en sådan funktion som samordnar administration för statliga myndigheter att hamna i Norrköping. SSC i Gävle har som jämförelse drygt 200 anställda.

I slutet av januari väntas beslut om Norrköpings och Nyköpings gemensamma ansökan om att få yrkeshögskoleutbildningen Turism- och destinationsutvecklare går igenom.

En högskolemässa i Norrköping anordnas i mars.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om