Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dyr spottloska

NORRKÖPING2007-11-29 08:29
60 dagsböter, totalt 3 000 kronor, blev domen mot den 28-årige man i Norrköping som spottade på en kvinnlig parkeringsvakt i p-huset Ankaret i september.P-vakten såg att parkeringstiden gått ut, väntade elva minuter och skrev en p-bot. När hon flyttat sig till ett annat plan i huset kom bilägaren körande med sin bil och stannade nära hennes tjänstebil.Han var irriterad och skrek att hon inte hade rätt att lappa hans bil. Han spottade på henne så saliv stänkte i hennes ansikte.Den 28-årige mannen har nu fällts för förgripelse mot tjänsteman.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om