Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dödshotade sin sambo

Norrköping2007-06-02 06:00
Den 24-årige mannen anhölls tidigare i våras misstänkt för grov kvinnofridskränkning och skadegörelse - nu är han åtalad även för övergrepp i rättssak.
Mannen som vid upprepade tillfällen sedan augusti 2005 misshandlat sin sambo, som i mars polisanmälde misshandeln, åtalades i går även för övergrepp i rättssak. För att förmå målsägande samt ett vittne att ta tillbaka eller ändra uppgifterna har han ringt ett omotiverat antal gånger till målsägande och även dödshotat henne.
Han har även skickat flera sms och e-mail där han hotat att våldföra sig på henne. Även vittnet har han utsatt för hot genom sms.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om