Därför underkänns så många bilar
NORRKÖPING- Att vi tvingas underkänna så många personbilar, beror säkerligen på att många åker och besiktar en äldre, dålig bil, för att få reda på vilka fel man måste åtgärda för att få den igenom besiktningen.Det säger Benny Karlsson, chef för Bilprovningen i Östergötland och norra Kalmar län.
- Många bilägare resonerar nog så, att de låter oss upptäcka de eventuellt trafikfarliga fel som deras bil är behäftad med och sedan åker de till en verkstad som får laga felen innan ombesiktningen.
- En ombesiktning kostar bara 200 kronor och det är nog i många fall billigare än att i förväg reparera upp sin bil på en verkstad, för att först därefter besikta den hos Bilprovningen.
- Det kan ju också vara så illa att det inte är lönt att reparera en gammal bil för dyra pengar, om den har alltför allvarliga fel och då är det ju bra om ägaren kommer till oss först och får bilens kondition bekräftad via en besiktning.
- Då kan det ju visa sig att det är ekonomiskt bättre att skrota den gamla bilen och köpa en annan bil.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!