– Dubbdäcken kan man nog se som en billig livförsäkring, både för de som kör bil och de som cyklar, menar cykelhandlaren Yacoub Kourkis i Norrköping.
Hur vanligt är det att cyklister sätter på dubbdäck numera?
– Det blir allt vanligare och helt klart blir säkerheten mycket bättre, om man nu vill cykla även på vintern.
– Man lär känna sig bra mycket säkrare, om man cyklar på is och snömodd när cykeln är utrustad med dubbdäck.
Vintertid cyklar 18 procent av befolkningen någon gång varje vecka, en ökning, med två procentenheter sedan föregående år. Det visar en färsk Sifo-undersökning som gjorts på uppdrag av Svensk Cykling. För den här säsongen är dubbdäcken i princip redan slutsålda hos flera ledande grossister.
– Att vintercyklandet håller i och till och med ökar är positivt, det är ett tecken på att vi börjar få en mogen cyklingskultur i Sverige. Träningstrenden med året runt-cyklande bidrar också. Cyklisterna blir allt mer kunniga och investerar i rätt utrustning, vilket också märks i den ökade försäljningen av kläder och utrustning för vintern i cykelfackhandeln, säger Klas Elm, VD Svensk Cykling, som också passar på att dela ut en brasklapp:
– Det gäller samtidigt att landets kommuner fortsätter att arbeta aktivt för att hålla cykelvägarna i körbart skick även vid snö och minusgrader och inte börjar bortprioritera till förmån för snöröjda bilvägar
I Norrköping försöker kommunen hålla vissa cykelvägar i centrum snö- och isfria under vintern, vilket givetvis underlättar vintercyklandet rejält.
Sedan ett antal år har landets cykelpendlare också upptäckt att det ofta går att cykla året runt, även vintertid.
Så många som var tionde svensk, 10 procent, cykelpendlar dessutom fyra dagar i veckan eller mer. I åldersgruppen upp till 29 år är det en större andel som vintercyklar: 31 procent, alltså nära var tredje person, en ökning med hela sju procentenheter sedan förra året.
En direkt följd av det stora intresset för vintercykling är en allt större efterfrågan på dubbdäck, som i år fått dramatiska konsekvenser hos flera ledande grossister:
– För den här säsongen är dubbdäcken i princip redan slutsålda. Dubbdäcksförsäljningen har i år ökat med över 20 procent, och året dessförinnan var ökningen ännu större, säger Mats Douhan, VD Vartex, en av landets ledande grossister inom cykel. Vi ser också en trend att konsumenten väljer ett dyrare däck med fler dubbar än tidigare.