Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Brist på lokförare ? bussar ersätter tåg

NORRKÖPING
- Maskar lokförarna för att de är besvikna på det lagda varslet?
Det undrar många passagerare i Norrköping och Östergötland, som på senaste tiden fått byta ut tåget mot bussar på vissa sträckor i länet.

Norrköping2003-09-17 06:00
- Nej, vi maskar inte, men däremot är viljan inte så hög just nu bland lokförarna att ställa upp för varandra vid exempelvis sjukdom, säger Thomas Hedman, ordförande för den lokala SEKO-avdelningen i länet.
- Normalt brukar det inte vara något problem att ställa upp för varandra och just nu har vi inte fler sjukskrivna bland vår åkande personal är normalt, vilket är cirka 10 procent.
- Men det är som sagt svårt att få någon att ställa upp lite extra just nu och jag kan berätta att SJ även tagit in åkande personal från andra distrikt, för att fylla upp tomrum i Östergötland.
- Något som vi från fackets sida inte ser positivt på, men omdisponeringar av personal är inget som vi kan göra något åt, utan det får vi försöka acceptera...
När börjar förhandlingarna om personalminskningen i Östergötland från dagens 160 ner till 100 inom den åkande personalen?
- Förhandlingarna inleds den 23 september, men redan nu på torsdag den 18 september, ska vi ha ett krismöte i Norrköping, där vi kallat all varslad personal här, för att ventilera och diskutera alla frågor som finns inför de stundande förhandlingarna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om