Det var en målsägare som ringde polisen på söndagseftermiddagen och sa att hon blivit övervallen i tvättstugan av en okänd kvinna.
Målsägaren sa sig ha fått en flaska sköljmedel kastat över sig och tvingades därefter låsa in sig i tvättstugan och ringde polien därifrån, medan den anfallande kvinnan stod utanför och vaktade.
Polisen hade sedan telefonkontakt med den inlåsta kvinnan, tills polispatrullen kom fram till platsen och i samband med detta blev hon också utsläppt av den andra kvinnan.
Det hela slutade med att polisen talade med båda kvinnorna, men fann att det inte förelåg någon misstanke om brott. Därför nöjde sig polisen med att medla mellan kvinnorna, som sedan gick åt varsitt håll, under överinseende av polispatrullen.