Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bakslag för åklagaren i mutmålet

Kriminalvårdens förre fastighetschef beläggs med 10,6 miljoner kronor i kvarstad. Likväl innebär den på tisdagen meddelade domen ett bakslag för chefsåklagare Gunnar Stetler, som yrkat på 24,4 miljoner. Själva kärnan i hans mutbrottsbeskrivning vann heller inte gehör hos domstolen.

NORRKÖPING2012-03-27 18:24

De tre övriga i kvarstadsmålet slipper helt ifrån personliga kvarstadskrav - trots de väldiga belopp, som Stetler yrkat på även för dem.

Ifråga om förre fastighetschefen utgörs den helt dominerande delen i kvarstaden av de 8,9 miljoner, som hänför sig till fördyringen av Rikspolisstyrelsens kontorsbygge i Linköping. Men här handlar det då inte om mutor.

Inte bulvan

Att en Norrköpingsföretagare skulle ha varit bulvan för fastighetschefen, och att de båda sinsemellan fördelat mutpengar som betalts in till företagarens bolag - det resonemanget underkänns däremot av domaren Erik Lempert.

I domen konstateras att åklagaren inte kunnat visa på någon överenskommelse, som tyder på att fastighetschefen tillgodogjort sig något från bolaget.

Om det omdömet står sig i den kommande brottmålsprocessen faller en icke obetydlig del av muthärvan.

Gynnat företag

Domstolen anser det dock klarlagt att fastighetschefen hjälpt sin gamle vän företagaren genom att i olika projekt gynna företag, som haft avtal med dennes bolag.

Skälig misstanke kvarstår om att det husbygge i Båstad åt fastighetschefen, som Norrköpingsföretagarens bolag svarat för, utgjort "muta eller annan otillbörlig ersättning". Kvarstadsbeloppet i den delen fastställs till 1,5 miljoner.

Summa 150 000 kr, som fastighetschefen i två omgångar fått från en Stockholmsföretagare, bedöms också inrymma skälig misstanke om mutbrott.

För pengar inbetalda från den skånska arkitektfirman misstänks också muta. Här beläggs drygt 200 000 kr med kvarstad.

Har ogillats

Summa alltså 10 miljoner i kvarstad för fastighetschefen. Men mer än så har å andra sidan ogillats av domstolen - och än mer, när det gäller de tre övriga.

Där har åklagaren yrkat på 15-20 miljoner vardera för var och en av dem. Men som personer beläggs de inte med någon kvarstad alls.

Däremot blir det kvarstad på summa 4,2 miljoner mot Norrköpingsföretagarens bolag, främst för husbygget i Båstad.

Saknas underlag

På flera punkter finns enligt domstolen inte underlag för åklagarens brottspåståenden. I ett fall saknar "brottsbeskrivningen sådan precision i vad avser gärning, tidpunkt och påstådd skada att skälig misstanke och kvarstadsbelopp inte går att fastställa".

Domstolen upphäver vidare ett antal beslag, som åklagaren gjort hos de inblandade. Där handlar det som mest om belopp över 10 miljoner kronor.

Gunnar Stetler konstaterar för Folkbladet, att tingsrätten i vissa delar har delat hans resonemang och i andra delar inte.

- Men den huvudmisstänkte är ju belagd med kvarstad på 10 miljoner och misstänkt för mutbrott.

Begränsat bifall

Norrköpingsföretagarens försvarare Leif Gustafson säger sig bara ha hunnit skumma domen.

- Men jag noterar att åklagaren bara fick begränsat bifall, särskilt i det som för vår del är målets huvudfråga.

Förre fastighetschefens försvarare Rune Brännström har inte varit anträffbar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om