Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Åtalas för sexutpressning

NORRKÖPING
Den 22-årige Norrköpingsbon videofilmade när han hade sex med en 17-årig flicka i en lägenhet i Norrköping. Därefter försökte han få henne att ge honom pengar under hot om att han annars skulle göra videobandet till en porrfilm.
Nu åtalas han för sexuellt ofredande och försök till utpressning.

Norrköping2002-04-27 00:00
Enligt åklagaren har 22-åringen under tiden den 25 december förra året fram till den 5 mars i år försökt förmå flickan, som då var 17 år, att ha en sexuell relation med honom, genom att vid upprepade telefonsamtal framställa krav på att få sex eller pengar.
Den 5 mars i år gav flickan med sig och träffade 22-åringen i en lägenhet i Norrköping. Han hade där sex med henne.
Utan hennes medgivande och utan att hon visste om det videofilmade han händelsen.
Därefter och fram till den 8 april försökte han förmå henne att ge honom pengar under hot om att han annars skulle göra en porrfilm av videobandet.
22-åringen som suttit häktad sedan den 12 april åtalas vid Norrköpings tingsrätt för sexuellt ofredande och försök till utpressning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om