Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Åtalas för krogmisshandel

En 23-årig man åtalades på fredagen misstänkt för misshandel och olaga hot efter ett bråk på nattklubben Puls i våras.

NORRKÖPING2011-11-26 05:05

Det var i maj i år som mannen gick fram till en annan man på nattklubbens balkong för att fråga om en cigarett. Trots att denne upprepade gånger uppgav att han inte hade några cigaretter fortsatte 23-åringen att vara ihärdig. När målsägaren tröttnade och bad honom att sticka ilsknade han till.

Mannen ska då ha givit killen några lavetter och skallat honom samtidigt som han hotade att skära halsen av honom.

När en kompis till den misshandlade gick emellan fick även han ett slag mot ansiktet innan vakter hann gå emellan.

23-åringen nekar till anklagelserna, men åtalas nu för misshandel och olaga hot.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om