Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

ALS-patient lämnades utan tillsyn nattetid

En äldre patient med långt framskriven ALS lämnades utan tillsyn under natten på ett särskilt boende i Norrköping.

Vårdpersonalen på äldreboendet hade inte informerats om att patienten behövde nattvak.

Vårdpersonalen på äldreboendet hade inte informerats om att patienten behövde nattvak.

Foto: Arkivbild TT

Norrköping2022-07-11 14:00

Enligt en lex Maria-anmälan hade sjukhuset ordinerat vak, men det dröjde innan sjuksköterskorna på boendet fick klart för sig detta, rapporterar Nyhetsbyrån Siren.

Patienten hade placerats på ett särskilt boende, där en så kallad hemrespirator skulle säkerställa andningen nattetid. Den informationen gick emellertid inte fram till vårdpersonalen förrän dagen efter.

I anmälan noterar man att patienten vid upprepade tillfällen kunde ha hamnat i livsfara eftersom denne inte själv kunde hantera andningsmasken på grund av sitt medicinska tillstånd.

Lyckligtvis inträffade inga incidenter under just den här natten på äldreboendet i Norrköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!