Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

20-åringen begärs häktad för mord

Den 20-årige man som i helgen misshandlade en 56-årig man till döds har begärts häktad för mord.
? Han borde förstått vilken risk han utsatte 56-åringen för därför har jag valt att ändra brottsrubriceringen från dråp till mord, säger chefsåklagare Torsten Angervåg.

Norrköping2006-10-11 14:20
Det var under natten till lördag som 20-åringen misshandlade en 56-åring man så illa att han avled under måndagen. 20-åringen har slagit och sparkat mot huvudet och då anser åklagaren att 20-åringen borde förstått att det grova våldet kunde leda till döden.
? Jag anser att det i grunden var ett avsiktligt dödande och då är det mest riktiga att säga mord och inte dråp, säger Angervåg och förklarar att det var uppenbart för 20-åringen att han utsatte 56-åringen för en sådan risk.
20-åringen anhölls först under söndagen men släpptes efter förhör. Under måndagskvällen kom han självmant in till polisstationen där han anhölls misstänkt för dråp alternativt grov misshandel och grovt vållande till annans död. Men nu har åklagaren valt att ändra brottsrubriceringen.
Häktningsförhandlingen kommer att hållas idag klockan 15.15 vid Norrköpings tingsrätt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om