Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Företag bröt mot miljövillkoren – får böter på 125 000 kronor

Agroetanol straffas för att de brutit i flera fall mot de miljövillkor som gäller för verksamheten. Företaget anses inte ha gjort tillräckligt för att förebygga, kontrollera och åtgärda de fel som de fått anmärkningar på.

Agroetanol har sin anläggning på Händelö.

Agroetanol har sin anläggning på Händelö.

Foto: Fredrik Schlyter

Norrköping2024-06-16 09:00
  • Företaget Agroetanol döms till böter på 125 000 kronor för att ha brutit mot miljövillkoren i flera fall.
  • Bland överträdelserna fanns överskridande av tillåtna gränsvärden för metaller i spillvatten och utsläpp av organiskt kol.
  • Åklagaren menar att företaget inte har gjort tillräckligt för att förebygga, kontrollera och åtgärda de uppkomna problemen.

Det är i ett strafföreläggande från åklagaren på riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål som anser att Agroetanol (Lantmännen Biorefineries AB) gjort sig skyldiga till otillåten miljöverksamhet i fyra punkter.

Agroetanols döms till företagbot på 125 000 kronor.
Agroetanols döms till företagbot på 125 000 kronor.

En överträdelse är kontrollen av halter och mängder av metaller som släppts ut i det kommunala spillvattnet. Vid sju tillfällen har företaget överskridit de tillåtna gränsvärdena som gäller. 

Det andra felet som kommer fram i domen är att företaget haft dubbelt så höga utsläpp av organiskt kol (TOC) än vad som är tillåtet. Vid ett senare kontrolltillfälle av TOC, som företaget gjort, låg utsläppet nästan tre gånger över det som är villkorat för verksamheten.

Bolagets anläggning ska fånga in förorenad luft och rena den innan den släpps ut. Vid kontroll och efterkontroll överskreds de tillåtna gränsvärdena som ska följas.

Agroetanol döms för att ha brutit mot fyra olika miljövillkor.
Agroetanol döms för att ha brutit mot fyra olika miljövillkor.

I domen skriver åklagaren att företaget i punkt ett varit oaktsamt då de inte sett till att det funnits tillräckliga rutiner för att förhindra överträdelserna. I falla två och tre anses inte bolaget ha vidtagit tillräckliga åtgärder för att lösa problemet. Vad gäller beslutet om förorenad luft står det att verksamheten inte gjort tillräckligt för att värdena skulle vara åtgärdade vid den uppföljande kontrollen.

Åklagaren gör bedömningen att företaget sammantaget inte skäligen gjort vad som kunnat krävas för att förebygga brotten. Domen blir en företagsbot på 125 000 kronor.

Karta: Lantmännen Agroetanol AB
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!