Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fastighetsägare riskerar vite på 100 000

En fastighetsägare utanför Norrköping riskerar att få ett vite på 100 000 kronor.

Flaggor. Ett tecken på uthyrning?

Flaggor. Ett tecken på uthyrning?

Foto: Fredrik Sandberg/TT

NÄMND2016-08-24 08:30

Byggnads- och miljöskyddsnämnden har fått flera anmälningar om att det på fastigheten bedrivs verksamhet i form av korttidsuthyrning av rum.

Om en bostad eller del av bostad ska hyras ut som vandrarhem eller hotell krävs det bygglov för den ändrade användningen.

Vid ett besök på platsen i mars förra året satt det flaggor från olika länder vid entrédörren.

På internet har det funnits annonser där man annonserat ut rum för övernattning, med priser per dygn, vecka och månad.

Fastighetsägarens uppgift om att endast en till två bäddar i huvudbyggnaden samt friggeboden hyrs ut för längre tids boende står i skarp kontrast till det faktum att det den 16 juni i år fanns 33 personer i varierande åldrar skrivna på adressen, skriver bygg- och miljökontoret.

Ett större antal cyklar finns för utlåning, och omkringboende vittnar om många olika bilar i anslutning till fastigheten. I garaget bedrivs

även, enligt skyltning, massageverksamhet.

Fastighetsägaren förnekar korttidsuthyrning. Förslaget till beslut i nämnden är att korttidsuthyrningen måste upphöra, förenat med ett vite på 100 000 kronor om så inte sker.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om