Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kö till Håkans biljetter

Redan vid åttatiden på fredagsmorgonen började kön ta form. Allt för att få en chans att se Håkan Hellström live!

Ovisst. Även om man stod långt fram i kön var det oklart om man fick köpa någon biljett.

Ovisst. Även om man stod långt fram i kön var det oklart om man fick köpa någon biljett.

Foto: Mikael Strand

MUSIK2016-08-26 13:15

– Jag fick ingen biljett på nätet, och sen såg jag att de skulle ha det här extrasläppet, sade Lars Berggren, en av de köandes.

För ett par veckor sedan släppte Håkan Hellström biljetter till fyra konserter i Sverige och en i Norge. De tog slut på nolltid. Snart öppnades upp för ännu en – i Saab Arena i Linköping.

Och i dag, på samma dag som hans album "Du gamla du fria" släpps, släpptes biljetterna.

– Håkan Hellström i Saab Arena är en fantastisk bokning och det känns mycket stort att en av Sveriges just nu bästa artister utökar sin turné i de stora nordiska storstäderna och besöker Linköping och Saab Arena i december, säger Anders Thorén, eventproduktionschef på Visit Linköping & Co.

Biljetterna tog slut på tio minuter. På turistbyrån i industrilandskapet köade många förväntansfullt.

– Vi får väl se om jag får någon. Man vet aldrig, sade Lars Berggren.

Han kallar sig "halvstort fan" av Håkan, men alltså tillräckligt för att tillsammans med ett gäng andra köa inför släppet.

– Jag satt en timma i kö på nätet när de släppte biljetterna förra gången. När jag väl kom fram var biljetterna slut. Nu testar jag det här sättet i stället.

Den 17 augusti gick den 27:e upplagan av Aftonbladets gala ”Rockbjörnen” av stapeln i Kungsträdgården i Stockholm. Håkan var nominerad i kategorierna ”Årets fans”, ”Årets manliga liveartist” och ”Årets konsert”, och kammade hem statyetterna i alla tre kategorier.

För alla som inte kan få nog av Håkan eller vill ha en förtitt redan nu: Här är "Ramlar"! Enjoy :-)

Håkan-fakta

Den 2 april 1974 föddes Håkan Hellström i Göteborg.

Hans musikkarriär startade 1989 som medlem i banden Broder Daniel och senare Honey Is Cool men elva år senare debuterade han som soloartist.

Albumet ”Känn ingen sorg för mig i Göteborg” blev en stor succé och singlarna ”Ramlar”, ”En vän med en bil” och ”Nu kan du få mig så lätt” är bara några av alla hans många hits som tagit plats på topplistorna.

Idag är Håkan Hellström en av Sveriges främsta popmusiker. Han har blivit hyllad för sina texter om kärlek och vänskap, fått en mängd musikpriser och även fått en film, ”Känn ingen sorg”, baserad på sin musik.

Källa: Ticketmaster

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om