Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nominerad till stort mammapris

Sira Jokinen Lisse, grundare av Världens mammor, har blivit nominerad till Expressens Stora mammapris.

Sira Jokinen Lisse är nominerad till Mammapriset.

Sira Jokinen Lisse är nominerad till Mammapriset.

Foto: Susanna Beskow Norgren

MAMMAGALAN2019-05-24 15:30

Världens mammor, som finns i Motala, Skäggetorp i Linköping, Vadstena och Norrköping, är ett konstprojekt och en kvinnorörelse för demokrati.

Det började med att Barnavårdscentralen i Motala slog larm om att många nyanlända mammor och barn satt isolerade i sina hem.

Konstnären och filmarenSira Jokinen Lisse, Motala, startade då, 2016, Världens mammor. Till Norrköping kom projektet våren 2018.

Nu är Sira Jokinen Lisse en av de nominerade till Stora mammapriset som delas ut under Mammagalan i Kanal 5 på söndag.

"Känns oerhört hedrande att jag och Världens mammor blivit nominerade till Stora Mammapriset av Läkarmissionen, Expressen och Kanal 5", skriver Sira Jokinen Lisse på Facebook.

Hon fortsätter: "Det är en ära för alla fantastiska mammor och barn!"

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om