Det var vid 8-tiden som räddningstjänsten larmades till Ljusfallshammar.
– Villan var helt övertänd när vi kom. Vi hade ingen möjlighet att gå in i huset, branden hade gått alldeles för långt, berättar Anders Forsblad, styrkeledare vid räddningstjänsten i Finspång.
Det rör sig om en mindre enplansvilla med källare. En äldre kvinna i 80-årsåldern bodde ensam i bostaden.
– Vi befarar det värsta eftersom vi inte fått någon kontakt med personen som är skriven på adressen, säger Lars Engström, stationsbefäl vid polisen i Norrköping.
Räddningstjänsten i Finspång samt deltidsstyrkan i Hällestad var snabbt på plats och fick framförallt ägna sig åt bevakningsarbete under söndagsförmiddagen.
– Det är stor rasrisk och det kommer vara stora glödhärdar länge. Jag tror inte det går att gå in i byggnaden förrän tidigast måndag eftermiddag, säger Anders Forsblad.
Det finns ingen spridningsrisk till andra närliggande fastigheter.
– I dagsläget har vi ingen aning om varför det brunnit. Det var några grannar som larmade oss och då hade branden hållit på ett bra tag, säger Anders Forsblad.
Polisen ska genomföra en teknisk undersökning vid platsen.
– Men det går inte att säga när vi kan gå in i huset och undersöka området. Det kommer dröja, möjligtvis under måndagen, säger Lars Engström.