Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kräksjukan sprider sig på US

LINKÖPING2008-01-13 14:04

Det senaste dygnet har ytterligare tre, fyra patienter och fem, sex medarbetare insjuknat med symptom på kräksjuka. De nyinsjuknade finns på redan smittade avdelningar, vilket tyder på att smittan nu har ringats in.

På lördagen hade ytterligare ett antal personer insjuknat - totalt rör det sig om cirka 26 patienter och tretton medarbetare.

Två av de nyinsjuknade patienterna låg på den medicinska akutvårdsavdelningen (MAVA), som skulle ha öppnats för nya patienter någon gång under måndagen. Så blir det inte nu.
– De nya fallen på MAVA innebär att vi inte kan öppna avdelningen förrän tidigast om tre dygn, säger chefläkare Christer Andersson, i ett pressmeddelande.

Avdelning 8 på kardiologkliniken kommer istället att hållas öppen för akutfall även på måndag och tisdag. Det påverkar den planerade vården som dras ned i början av veckan.
– Neddragningen av planerad vård, som vi beslutade om redan i fredags, visade sig alltså vara nödvändig, konstaterar Christer Andersson.

– För att underlätta situationen har vi också förstärkt bemanningen på intagningsavdelningen (ITA) som ligger i anslutning till akutmottagningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om