Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Blandat sällskap" på Kronan

Vackra naturskisser i akryl som ett bostadsbolag obegripligt nog ratat möter besökare på Galleri Kronan från och med lördag.

USA och Löfven. Två målningar i två olika rum.

USA och Löfven. Två målningar i två olika rum.

Foto: Susanna Beskow Norgren

KONST2017-01-13 06:00

– Det är skisser till en utsmyckning till ett nybyggt hus här i stan, skisser som aldrig godkändes, säger konstnären Stefan Teleman, verksam i Norrköping.

Någon skiss ansågs för mörk, och en annan invändning var att bilderna inte var figurativa, alltså föreställande.

Stefan Teleman berättar om hur skisserna kom till under sommaren 2016. Han satt på altanen till sommarstugan i S:t Anna och målade sin skogstomt, med solhetta, grönska, dansande löv och trolska skuggor bland björkar, tallar och granar.

När skisserna nu inte fick godkänt möter de istället besökarna på Galleri Kronan, i det första stora rummet. "Lönnen i mässingen" heter en, och en annan "Björken i mässingen".

Stefan Teleman kallar sin separatutställning, som har vernissage på lördag, för "Blandat sällskap". Totalt är det 36 verk som visas på utställningen.

Ett rum längre in fylls av Telemans varianter på hötorgskonst: kungen, Reinfeldt och kommunfullmäktiges tidigare ordförande Li Teske som fiskargubbar med pipa. Just fiskargubbetemat har Teleman tidigare använt sig av.

På väg in i nästa rum passerar man också en målning av Stefan Löfven, där pipan också finns med, liksom i objekten Samtidskonst I och II, klockor med snurrande pipor.

– Jag är lite störd över uttrycket samtidskonst. Det är en kommentar till hur jag ser på detta uttryck.

I det tredje rummet visar Teleman samhällsorienterade bilder, som "Obama-sviten", med symboliska inslag, som His master´s voice-hunden.

Fakta

Stefan Telemans utställning "Blandat sällskap" visas på Galleri Kronan i Norrköping från den 14 januari till den 29 januari.

Vernissage är det på lördag.

Utställningen invigs av Lars-Ove Östensson, chef för Konsthallen Passagen.

Totalt visas 36 verk, de flesta målade i akryl.

Stefan Teleman är verksam i Norrköping sedan 1980-talet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om